Pressure Reducing Valve DR6DP 3-32/75Y REXROTH
machines for mechanical handling, storage equipment / other machines for mechanical handling
TOP
Seller
Manufacturer: REXROTH
Model:
Type of machine: Pressure Reducing Valve DR6DP 3-32/75Y
item-No.: 166032996
Quantity: 1
Date: 12.05.2026
Year of manufacture:
Location: D - Sachsen , Hohenprießnitz
Seller-item-No.:HY2029
Pressure Reducing Valve, Direct-Operated, Hydraulic Valve
REXROTH
DR6DP 3-32/75Y ( DR6DP3-32/75Y )
R900541268
Maximum Secondary Pressure: 75 bar
Maximum Operating Pressure: 315 bar
New !
Dimensions: 170 x 44 x 42 mm
Share this machine on Facebook:
Inquiry
Machinery dealer?
Please remit optionally
Send wanted inquiry?
Copy to you?
Save input data
REXROTH
R900541268
New !
Dimensions: 170 x 44 x 42 mm