Pneumatic Cylinder Stroke 50 mm PES 40 TA 50 RD JOUCOMATIK
machines for mechanical handling, storage equipment / other machines for mechanical handling
Pneumatic cylinder, with clamping deviceJOUCOMATICPES 40 TA 50 RDMB ( PES40TA50RD ) 45055556stroke: 50 mmPiston diameter: Ø 40 mmRod diameter: Ø 16 mmRod thread: M12 x 1,1,25, Length: 24 mmClamping device: 88145265P: 4 - 8 barFlange: 70 x 70 mm / Ø 35 mmBolt circle diameter: Ø 54 / 75 mm4x ...
TOP
Seller
Manufacturer: JOUCOMATIK
Model:
Type of machine: Pneumatic Cylinder Stroke 50 mm PES 40 TA 50 RD
item-No.: 166035174
Quantity: 1
Date: 12.05.2026
Year of manufacture:
Location: D - Sachsen , Hohenprießnitz
Seller-item-No.:PN77
Pneumatic cylinder, with clamping device
JOUCOMATIC
PES 40 TA 50 RDMB ( PES40TA50RD )
stroke: 50 mm
Piston diameter: Ø 40 mm
Rod diameter: Ø 16 mm
Rod thread: M12 x 1,1,25, Length: 24 mm
Clamping device: 88145265
P: 4 - 8 bar
Flange: 70 x 70 mm / Ø 35 mm
Bolt circle diameter: Ø 54 / 75 mm
4x Threaded hole: M6 x 1.0, Depth: 15 mm
New, with underlays !
Dimensions: 310 x 70 x 70 mm
Share this machine on Facebook:
Inquiry
Machinery dealer?
Please remit optionally
Send wanted inquiry?
Copy to you?
Save input data
JOUCOMATIC
stroke: 50 mm
Piston diameter: Ø 40 mm
Rod diameter: Ø 16 mm
Clamping device: 88145265
P: 4 - 8 bar
Flange: 70 x 70 mm / Ø 35 mm
New, with underlays !
Dimensions: 310 x 70 x 70 mm