Pneumatic Cylinder Stroke 90 mm, ADVU-16-90 FESTO
machines for mechanical handling, storage equipment / other machines for mechanical handling
TOP
Seller
Manufacturer: FESTO
Model:
Type of machine: Pneumatic Cylinder Stroke 90 mm, ADVU-16-90
item-No.: 166034958
Quantity: 1
Date: 12.05.2026
Year of manufacture:
Location: D - Sachsen , Hohenprießnitz
Seller-item-No.:PN448
Pneumatic cylinder, short-stroke cylinder, double-acting
FESTO
ADVU-16-90-PA
156001
piston diameter: Ø 16 mm
stroke: 90 mm
rod diameter: Ø 8 mm
Internal rod thread: M4 x 0.7, depth: 15 mm
New, with underlays !
Dimensions ( Single Cylinder ): 133 x 29 x 30 mm
Dimensions ( Packing ): 135 x 53 x 43 mm
Share this machine on Facebook:
Inquiry
Machinery dealer?
Please remit optionally
Send wanted inquiry?
Copy to you?
Save input data
FESTO
ADVU-16-90-PA
156001
piston diameter: Ø 16 mm
stroke: 90 mm
rod diameter: Ø 8 mm
New, with underlays !