Pneumatic cylinder stroke 400 mm, PXH125N02M400BAC COMP AIR
machines for mechanical handling, storage equipment / other machines for mechanical handling
TOP
Seller
Manufacturer: COMP AIR
Model:
Type of machine: Pneumatic cylinder stroke 400 mm, PXH125N02M400BAC
item-No.: 166027897
Quantity: 1
Date: 12.05.2026
Year of manufacture:
Location: D - Sachsen , Hohenprießnitz
Seller-item-No.:0051
Pneumatic cylinder, compact cylinder, double-acting
COMPAIR
PXH125N02M400BAC
M08R.
piston diameter: Ø 125 mm
stroke: 400 mm
rod diameter: Ø 30 mm
rod thread ( outer ): M27 x 2.0, length: 63 mm
with nut, wrench size: 40 mm
pneumatic connections: 1/2 ( inch, female thread )
New !
Dimensions: 690 x 140 x 140 mm
Share this machine on Facebook:
Inquiry
Machinery dealer?
Please remit optionally
Send wanted inquiry?
Copy to you?
Save input data
COMPAIR
PXH125N02M400BAC
M08R.
piston diameter: Ø 125 mm
stroke: 400 mm
rod diameter: Ø 30 mm
with nut, wrench size: 40 mm
New !
Dimensions: 690 x 140 x 140 mm